Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Jeśli nasza posiadłość w sąsiedztwie nie ma sieci wodociągowej, to nie mamy innego wyjścia, będziemy musieli czerpać wodę z osobistej studni. Wszak osiągalny dostęp do wodociągu też nie przesądza wyboru. Sporo ludzi, mając opcję podłączenia się do lokalnego wodociągu, postanawia jednak na własne ujęcie wody.

Z jakiego powodu tak się dzieje? Bez wątpienia głównym powodem są nakłady finansowe.
Czteroosobowa rodzina, której dzienne zużycie zamyka się w 500-600 l wody, miesięcznie zapłaci około 50 zł za wodę oraz eksploatację wodomierza. Latem uwzględniane są do tego koszty podlewania trawnika a także ogródka, a te zdołają już iść w setki złotych na miesiąc.
Aczkolwiek woda z własnego ujęcia nie jest tak całkowicie za darmo, pompa zużywa przecież energię elektryczną, jednak jest to względnie mała kwota oscylująca w granicach od kilku do kilkunastu złotych na miesiąc. Dosyć popularne urządzenia mają z reguły moc 1 kW. A pompa przy normalnym używaniu załącza się co godzinę i działa przez około 2 minuty. Przynosi to nam w sumie dzienny koszt prądu (12 godzin) na poziomie około 20 groszy. Nie jest to dużo i prawdopodobnie nie wpłynie jakoś ważnie na nasze rachunki.

Co więcej czasami sam wydatek stworzenia przyłącza wodociągu oraz skomplikowana procedura połączona z uzyskaniem tego przyłącza mogą efektywnie zniechęcić do tego rozwiązania. Stworzenie przyłącza do wodociągu i również formalności z tym powiązane obejmują czasami aż do 10 etapów formalności. Kwota wydatków w jakiej zamkniemy się realizując przyłącze osiągnie plus minus 5.000÷10.000 zł w przypadku doskonałych warunków przyłączenia. Jednak w skrajnych przypadkach ogromnej odległości nieruchomości od wodociągu może zamykać się w kosztach w granicy kilkudziesięciu tysięcy złotych (3.000÷4.000 zł za każde 10 m).

Inwestycja we własną studnię jest na ogół tańsza, albowiem realizacja studni kosztuje zwykle od 1.000 do 2.000 zł, a pompa + zbiornik (ew. zestaw hydroforowy) to statystycznie koszt poniżej 1.000 zł. Pomocne oprzyrządowanie odnajdziesz chociażby w sklepach oferujących sprzęty budowlane, pompa pływająca SCHAEFF o małej mocy wielokrotnie jest osiągalna w naprawdę niewielkiej cenie. Dla studni płytszej niż 30 m nie potrzebne jest pozwolenie wodno-prawne, w takim razie w większości wypadków unikniesz jakichkolwiek formalności. Weźmy pod uwagę jednak, że jeśli nie mamy wiele szczęścia, to woda z naszej studni przypuszczalnie może jeszcze wymagać filtrów do uzdatniania, a to może być nakład pieniężny dobrych kilku tysięcy złotych.

Comments are closed.