Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Jeśli nasza posesja w pobliżu nie ma sieci wodociągowej, to nie mamy innego wyjścia, będziemy musieli czerpać wodę z własnej studni. Ale osiągalny dostęp do wodociągu też nie decyduje o wyborze. Sporo ludzi, mając możliwość podłączenia się do lokalnego wodociągu, decyduje się jednak na własne ujęcie wody.

Dlaczego tak jest? Oczywiście naczelnym powodem są nakłady finansowe.
Czteroosobowa rodzina, której codzienne zużycie zamyka się w 500-600 l wody, co miesiąc zapłaci około 50 zł za wodę oraz eksploatację wodomierza. Latem dochodzą do tego koszty podlewania trawnika i ogródka, a te zdołają już iść w setki złotych na miesiąc.
Aczkolwiek woda z własnego ujęcia nie jest tak całkowicie za darmo, pompa zużywa wszak energię elektryczną, jednak jest to stosunkowo mała kwota oscylująca w granicach od kilku do kilkunastu złotych na miesiąc. Dosyć popularne urządzenia posiadają zwykle moc 1 kW. A pompa przy zwyczajnym używaniu załącza się co godzinę i pracuje przez około 2 minuty. Przynosi to nam w sumie dzienny koszt prądu (12 godzin) na poziomie około 20 groszy. Nie jest to wiele i prawdopodobnie nie wpłynie tak czy owak istotnie na nasze rachunki.

Co więcej niekiedy sam koszt stworzenia przyłącza wodociągu oraz skomplikowana procedura związana z załatwieniem tego przyłącza mogą skutecznie zrazić do tego rozwiązania. Wykonanie przyłącza do wodociągu i również formalności z tym połączone obejmują czasem aż do 10 etapów formalności. Suma wydatków w jakiej zamkniemy się tworząc przyłącze osiągnie w przybliżeniu 5.000÷10.000 zł w przypadku doskonałych warunków przyłączenia. Chociaż w ekstremalnych przypadkach dużej odległości nieruchomości od wodociągu może zamykać się w kosztach w granicy kilkudziesięciu tysięcy złotych (3.000÷4.000 zł za każde 10 m).

Inwestycja we własną studnię jest na ogół tańsza, bowiem wykonanie studni wynosi średnio od 1.000 do 2.000 zł, a pompa + zbiornik (ew. zestaw hydroforowy) to przeciętnie koszt poniżej 1.000 zł. Potrzebne wyposażenie odnajdziesz chociażby w sklepach oferujących maszyny budowlane, pompa pływająca BOBCAT o małej mocy wielokrotnie jest dostępna w naprawdę małej cenie. Dla studni płytszej niż 30 m nie potrzebne jest pozwolenie wodno-prawne, w takim razie w większości przypadków unikniesz jakichkolwiek formalności. Weźmy pod uwagę jednak, iż jeśli nie mamy dużo szczęścia, to woda z naszej studni przypuszczalnie może jeszcze potrzebować filtrów do uzdatniania, a to może być nakład pieniężny dobrych kilku tysięcy złotych.

Comments are closed.